IP ve CCTV Bodrum Güvenlik Kamera Sistemleri

CCTV (Closed-circuit television) olarak da adlandırılan güvenlik kamerası sistemleri, kapalı devre yayın yapan sistemler olarak açıklanmaktadır. Yani kameralardan elde edilen görüntü sinyallerinin sadece belirli bir noktaya iletilmesidir. Televizyondan farkı bu sinyallerin halka açık biçimde taşınmamasıdır.

1970 lerde DVR yani video kayıt cihazlarının da çıkmasıyla birlikte kullanımı hızla artan kamera sistemleri günümüzde güvenlikten suçla mücadeleye, askeri cihazlardan trafik izlemeye kadar birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kapalı devre televizyon bir diğer değişle güvenlik kamera sistemleri 2 ayrı kategoride incelenebilir.

Bunlar;

Maliyet açısından analog kamera sistemleri daha uygun seçeneklerdir. Yoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan bu sistemlerde görüntü kalitesi nispeten IP kameralardan düşüktür. Bu sistemlerde koaksiyel bir kablo ile güç kablosu olmak üzere iki farklı kablonun her kameraya çekilmesi gerekliliği mevcuttur. Her kameranın ayrı ayrı kayıt cihazına bağlandığı bu sistemde kameradan alınan görüntü elektrik sinyallerine çevrilerek kayıt cihazına (DVR) aktarılır. Burada görüntü sinyallerinin elektrik sinyallerine çevrilmesi ve kayıt cihazına aktarım sırsında sinyali bozacak parazit (enterferans) ve distorsiyon gibi çeşitli etmenler mevcuttur. Kameraların kayıt cihazına uzaklığı, bağlantı problemleri, elektrik kirliliği gibi nedenler bu etmenlerin oluşmasına sebebiyet verir ve alınan görüntü kalitesinin düşmesine neden olur.
IP kameralar günümüzde hızla yaygınlaşmakta ve güvenlik kamera sistemlerinde pazarı hızla ele geçirmektedir. Nispeten daha yüksek olan kurulum maliyeti IP kameraların getirdiği avantajlar sayesinde göze alınabilecek kadar küçük kalmaktadır. Analog kameralardan farklı olarak IP kameralar yüksek çözünürlüklü kayıt yapabilme olanağı verirler. Görüntü kalitesine oldukça etki eden yüksek çözünürlük özelliği kayıttan görüntüyü yakınlaştırmaya olanak verirken bu sırada görüntü kalitesinin bozulmasını da engeller. IP kameralar PoE (Power over Ethernet) olarak adlandırılan bir protokol ile bilgisayarlar arası kullanılan network kabloları kullanılarak bir network swicth’e bağlanır ve bu switchden tek bir kablo ile NVR (Network Video Recorder) yani kayıt cihazına bağlanırlar. Ayrıca bir güç kablosuna da ihtiyaç duymayan bu sistemler aldıkları görüntüyü IP paketleri halinde kayıt cihazına gönderir ve bu sırada analog kameralarda yaşanan enterferans ve distorsiyon gibi etmenler bu sistemlerde oluşmaz. Böylece yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görüntü elde edilir. Ayrıca bir güç kablosu ihtiyacının olmamasının yanında mevcut bilgisayar ağı kablolarına da entegre edilebilen sistemlerdir. Bu şekilde çok miktardaki kablolama işinin önüne geçilirken, analog kameraların kayıt cihazındaki bağlantı noktası sınırlamasına takılmayacağından daha fazla sayıda kamera tek bir sisteme entegre edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak kablosus (wireless) IP kameralar mevcutken bu özellik analog kameralarda mevut değildir. Kablo döşemenin mümkün olmadığı durumlarda veya kablo kullanımının istenmediği yerlerde kablosuz IP kameralar kablolu IP kameraların tüm özelliklerini bünyesinde barındırırken görüntü kalitesinden ödün vermeden kayıt yapma özelliğine sahiptir.

Bodrum’daki tüm güvenlik kamerası ihtiyaçlarınız ve daha fazlası için arayın görüşelim. Hizmet almak istediğiniz yerde ücretsiz keşif yapalım ve alternatif çözümler arasından size en uygun olana birlikte karar verelim. Siz, profesyonel hizmetin, 7/24 teknik destek ve en fiyat avantajının keyfini çıkarın biz uzmanı olduğumuz işimizi yapalım.